Laying Nest 2Sections w/ Plas. Fabric Base
SKU
73134
- provides hens with a clean, protected space for laying eggs
- a nesting compartment can be used by up to 5 hens
- nests with multiple nesting compartments are subdivided by separating walls
- sloping floor guides the eggs gently to the collecting tray
- removal flap for simple collection of eggs
- good air circulation via the side ventilation holes
- easy to clean thanks to smooth surfaces and removable plastic base
- also suitable for wall mounting
- robust, galvanised side parts
| Brand | KERBL |
|---|---|
| Original producer code | 73134 |
| Old SKU | 04-0406 |
| Supplier code | 73134 |
| Main EAN-13 | 8435039003067 |
| Polish VAT rate | TAX 23% |
| CN Code | 73269098 |
| Country of origin | Hiszpania |
| Producer | Gaun S.A. Manufacturer of pet supplies and livestock materials |
| Type of offer | On request |
| Bulky product | No |
| Packaging (pcs/carton/pallet) | 1/50 |
| Net product width | 37 cm |
| Net product height | 17 cm |
| Net product length | 57 cm |
| Net product weight | 4.921 kg |
| Net weight | 4.92 kg |
