Laying Nest 3Sections w/ Plas- tic Base
SKU
73143
- provides hens with a clean, protected space for laying eggs
- a nesting compartment can be used by up to 5 hens
- nests with multiple nesting compartments are subdivided by separating walls
- sloping floor guides the eggs gently to the collecting tray
- removal flap for simple collection of eggs
- good air circulation via the side ventilation holes
- easy to clean thanks to smooth surfaces and removable plastic base
- also suitable for wall mounting
- robust, galvanised side parts
| Brand | KERBL |
|---|---|
| Original producer code | 73143 |
| Old SKU | 04-0409 |
| Supplier code | 73143 |
| Main EAN-13 | 4018653143568 |
| Polish VAT rate | TAX 23% |
| CN Code | 73269098 |
| Country of origin | Hiszpania |
| Producer | Gaun S.A. Manufacturer of pet supplies and livestock materials |
| Type of offer | On request |
| Bulky product | No |
| Packaging (pcs/carton/pallet) | 1/40 |
| Net product width | 37.5 cm |
| Net product height | 14.5 cm |
| Net product length | 84 cm |
| Net product weight | 6.937 kg |
| Net weight | 6.94 kg |
