Laying nest for chickens
SKU
73163
- provides hens with a clean, protected space for laying eggs
- a nesting compartment can be used by up to 5 hens
- ideal for spreading
- the perch makes it easier for the animals to enter
- good air circulation via the side ventilation hole
- smooth surfaces prevent mites from settling in and make cleaning easier
- rounded sloping roof prevents the chickens from sitting on it
- made of robust plastic
- also suitable for wall mounting
- also suitable for large and heavy breeds of chicken
| Brand | KERBL |
|---|---|
| Original producer code | 73163 |
| Old SKU | 04-0411 |
| Supplier code | 73163 |
| Main EAN-13 | 4018653377994 |
| Polish VAT rate | TAX 23% |
| CN Code | 39269097 |
| Country of origin | Chiny |
| Producer | Albert Kerbl GmbH |
| Type of offer | On request |
| Bulky product | No |
| Packaging (pcs/carton/pallet) | 1/10/60 |
| Net product width | 42 cm |
| Net product height | 40 cm |
| Net product length | 51 cm |
| Net product weight | 1.22 kg |
| Carton width | 44 cm |
| Carton height | 51 cm |
| Carton length | 53 cm |
| Carton weight | 12.2 kg |
| Net weight | 1.22 kg |
