Special wet rechargeable battery, 12 V, 100 AH (C100)
SKU
442061
Product description:
- Very low self-discharge level
- Particularly suitable for 12 V battery tools with or without a solar panel
- Especially for use in electric fencing devices, due to slow charging and discharging cycles
Technical data:
- Acid: sulfuric acid 37% = density 1.28
- Delivery without acid (capacity 3.7 l of acid)
- The battery must be charged every month when not in use
- Battery dry pre-charged
- Fully charge after filling with acid
- 1 year warranty (Note: no warranty claim in case of deep discharge) •
- Capacity information for 100-hour standard discharge (C100)
Expert Advice: How to calculate the operating time of a 12 V battery:
- Usable capacity = nominal capacity x 0.65
- Power consumption by the device (amp) = power consumption in mA (see device nameplate): 1000
- Operating time (hours) = usable capacity: power consumption
Example:
- 88 Ah x 0.65 = 57.2 Ah
- 120 mA: 1000 = 0.120 A.
- 57.2 Ah: 0.120 A = 476 hours (19 days)
| Brand | KERBL |
|---|---|
| Original producer code | 442061 |
| Old SKU | 11-4072 |
| Supplier code | 442061 |
| Main EAN-13 | 4018653938393 |
| Polish VAT rate | TAX 23% |
| CN Code | 85071080 |
| Country of origin | Holandia |
| Type of offer | Permanent offer |
| Capacity [Ah] | 100 Ah |
| Tension [V] | 12 V |
| Bulky product | No |
| Packaging (pcs/carton/pallet) | 1 |
| Net product width | 17 cm |
| Net product height | 19 cm |
| Net product length | 27 cm |
| Net product weight | 12.7 kg |
| Net weight | 12.7 kg |
